19

Şub
2020

Son Ayder Turumuzda Neler Yaşandı?

Yazar : admin/ 121 0

Karadeniz turunun doğa harikası duraklarından biri Ayder Yaylası, keyifli ve sosyal bir tatil için yılın her dönemi gidilebilecek bir nokta. Kaplıcaları, yeşil alanları ve manzaralarıyla ünlü Ayder Yaylası, verilen imar izniyle beraber turizm merkezi olarak gelişmeye devam ediyor. Ne demek istediğimizi anladığınızı varsayıyoruz. Ayder Yaylası, muhtemelen yakında özel mülke dönüşecek; yani oranın el değmemiş doğasını keşfetmek için bunlar son şanslarınız. Hem yurt içinden hem de yurt dışından gelen talepler sayesinde, yakın zamanda orası bir tatil tesisine dönüşecek gibi görünüyor.

Ayder Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı. Burası o kadar yeşil ki uzun zamandır doğa yolculuğuna çıkmadıysanız kendinizi cennette hissedeceksiniz. Aracınızla Rize’ye ulaştıktan sonra Fırtına Deresi ile paralel ilerleyen Ayder Yaylası Yolu’nu kullanarak bölgeye ulaşabilirsiniz.

Size bir araç mı lazım?
Ayala Tour firmasının lüks, bakımlı ve bütçenize uygun filosundan dilediğiniz aracı seçebilirsiniz. HEMEN ARAYIN! 0464 214 2200

Ayder Yaylasında Neler Yapılabilir?

  • Ayder yaylasına gelmişken teleferiğe binmeden gidilmez. Bu yüzden de teleferiğe binmenizi tavsiye ediyoruz.
  • Ayder yaylasının içerisinde bulunan lokantaların tadı ayrıdır. Bir lokantaya gidip yemek yemenizi öneriyoruz.
  • Ayder yaylasında ailenizle birlikte bir mangal olmazsa olmazlardandır. Çamlıhemşin merkezden mangal malzemelerini aldığınız gibi piknik yapabilirsiniz.
  • Ayder yaylasının yolu üzerinde bulunan Alabalık çiftliğindeki balıkları seyredebilir dilerseniz satın alabilirsiniz.

Ayder Yaylasında Nerede Kalabilirim?

Ayder yaylasına gelip kalacak yer arıyorsanız. Yaylanın içerisinde bir çok pansiyon bulabilirsiniz. Şirin gözüken bu yayla valizlerinizi taşımak için hiçte uygun koşullara  sahip değildir. Bu yüzden yanınıza çanta almanızı öneriyoruz.

Ayder Yaylasına Nasıl Gidilir?

Eğer Ayder yaylasına gitmeyi kesinleştirdiyseniz yola koyulma vakti geldi. Aslında zor gibi gözükse de çok kolay bulunan Ayder yaylasının sizi büyüleceğini şimdiden söylebiliriz. Ayder yaylası Çamlıhemşin merkezden yaklaşık olarak 20km uzaklıkta olduğundan yolu takip edip sağa sola sapmadan varabilirsiniz.

Eğer daha detaylı bir bilgi istiyorsanız, Ayder Yaylası’na Rize’de yaz kış düzenli olarak servis yapan araçlarla ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan gelmek istiyorsanız; Trabzon Havaalanı’na gelip buradaki araçlarla Ayder Yaylasına 2.30 saatte ulaşabilirsiniz.

Ayder Yaylasına Yakın Muazzam Yerler

 

1. Fırtına Deresi ve Kemer Köprü

Ayder Yaylası yolu Ardeşen’in içinden geçiyor. Fırtına Deresi eşliğinden yolculuğunuzu yapıyorsunuz. Ayder’e çıkmadan önce yolunuzun üzerinde bir sürü güzellikler sizi bekliyor. Yükseltisi ile insanın içini hoplatan, sisli bulutların arasında kaybolabileceğiniz… Fırtına Vadisi’ni çevreleyen ormanlar nefesinizi kesecek. Yol boyunca gördüğünüz güzellikler sonucu Ayder Yaylası’na vardığınızda buradaki inanılmaz güzellikte olan manzaradan kendinizi alamayacaksınız ve insanlara huzur veren su sesi kulağınızdan hiç eksilmeyecek. Şelaleleri, dereleri ve yaylalarıyla adeta insanı büyüleyen bir doğa harikası olan Doğu Karadeniz gezilip görülmesi gereken yerler arasında geliyor.

2. ZilKalesi

Ayder Yaylası‘na geldiğinizde ne kadar çok doğadan uzak, beton yığınları içinde bir yaşam sürdüğünüzü anlayacaksınız. Birçok hasta doktorların tavsiyesi üzerine bu temiz havayı solumak için geliyor ve Ayder’de bulunan kaplıcalardan yararlanıyor. Huzurun başka adı olan Ayder Yaylası’nda mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden biri de ünlü, adeta masal havasında olan ZilKalesi’dir. Deniz seviyesinden 750 metre yüksekte olan Zil Kalesi sizi büyüleyecek.

3. Çamlıhemşin Yaylası

Ayder köy evlerine ziyaret edip burada köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Doğa ile iç içe olacaksınız, yeşilliğin az olduğu hiçbir yer görmeyeceksiniz ve Çamlıhemşin yaylalarını gezerek bu büyüleyici yolculuğunuza devam edeceksiniz. Ayrıca Samistal Yaylası, Kemer Köprü, Polovit ve Sal Yaylası görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler arasındadır. Sizlere hepsini gösteremeyeceğimiz için isimlerini yazdık. İşte Ayder Yaylasının yakınında bulunan yerler;

Sizde bir yorum yazın...

Yorumunuzu buraya yazın...
Lütfen adınızı yazın...
Lütfen e-posta adresinizi giriniz.
Lütfen geçerli bir e-posta girin.